Adres:

ul. Fabryczna 4 39-120 Sędziszów Małopolski

Telefon:

+48 (17) 745 25 84

Dla inwestorów

Ważne informacje dla inwestorów i projektantów.

Szanowni Państwo,

   Jeśli planujecie w przyszłości zakup lamp solarnych lub hybrydowych i chcecie, aby zakupione lampy działały bez problemów, a inwestycja nie był przysłowiowym wyrzuceniem pieniędzy w błoto, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami które mogą być przydatne w celu dokonania właściwego wyboru.

   Firma RMS POLSKA działa na rynku od 2004 r. W tym czasie zamontowaliśmy w różnych rejonach Polski już ponad 800 lamp zasilanych energią odnawialną. Nabyliśmy także wiele doświadczeń w zakresie właściwego doboru parametrów technicznych lamp solarnych i hybrydowych, aby zapewnić ich prawidłowe i niezawodne działanie przez cały rok w warunkach klimatycznych panujących w Polsce. Na stronach internetowych spotyka się często stwierdzenia, że lampy hybrydowe czy solarne nie sprawdzają się i nie działają w warunkach panujących w Polsce.

 Link 1  Link 4  Link 7
 Link 2  Link 5
 Link 3  Link 6

Można się z takim stwierdzeniem zgodzić lub nie, ale zaraz pojawią się logiczne pytania:

  • Dlaczego w Polsce takie rozwiązania mogą się nie sprawdzić?
  • Czy możliwe jest zaprojektowanie lampy w taki sposób, aby działała niezawodnie w warunkach klimatycznych Polski?
  • Gdzie tkwi przyczyna problemów z działaniem lamp?

Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w poniższych punktach:

 

  1. Lampy solarne i hybrydowe są urządzeniami pracującymi bez podłączenia do sieci. Oznacza to, że średnia, dobowa ilość produkowanej energii przez system zasilania (moduły fotowoltaiczne oraz siłownię wiatrową w przypadku lamp hybrydowych) musi być co najmniej taka, jaką zużywa oprawa oświetleniowa przez czas swojego świecenia w ciągu doby.

    Przykład 1:

    Jeśli założymy, że oprawa oświetleniowa ma moc 36W, to w okresie jesieni i zimy, kiedy noc trwa około 16 godzin, oprawa będzie zużywać: 36W x 16 godz. = 576 Wh energii / dobę.

    Warunkiem koniecznym do poprawnego funkcjonowania lampy jest poprawne zaprojektowanie i dobór parametrów systemu zasilania (moc modułów fotowoltaicznych, moc siłowni wiatrowej, pojemność akumulatorów). Niezmiernie ważnym czynnikiem w procesie projektowania jest ponadto uwzględnienie warunków panujących w Polsce i w planowanym miejscu montażu lamp (szczególnie w okresach jesienno – zimowych). Poprawnie zaprojektowana lampa i prawidłowe uwzględnienie konkretnej lokalizacji pozwoli na uzyskanie co najmniej takiej ilości energii, jaka będzie niezbędna do zasilania oprawy oświetleniowej. Dopiero w takim przypadku lampa będzie działać (świecić) bez problemów.

    Jeśli jednak bilans energetyczny w tym czasie będzie ujemny tzn. ilość produkowanej energii będzie mniejsza niż oprawa będzie zużywać, wówczas lampa będzie się wyłączać. Przerwy w działaniu (czas wyłączeń) mogą wynosić kilka dni, a nawet kilka tygodni. Jeśli mamy do czynienia z takimi zdarzeniami to najprawdopodobniej:

    • lampy zostały źle zaprojektowane (np. bez analizy bilansu energetycznego w odniesieniu do miejsca planowanych lokalizacji ) i to jest przyczyną ich wadliwego działania.
    • zastosowano lampy przewidziane do pracy w zupełnie innych warunkach klimatycznych niż Polska.
    • lampy były wykonane na podzespołach słabej jakości, które po krótkim działaniu uległy awarii.
    • lampy zostały zamontowane w miejscach zacienionych przez drzewa, budynki lub okoliczne wzgórza, które spowodowały duże ograniczenia w ilości produkowanej energii. Efekt ten nasila się szczególnie jesienią i zimą, kiedy słońce w Polsce znajduje się nisko nad horyzontem.
    • podczas realizacji zmieniono parametry podzespołów w odniesieniu do wymagań projektowych co spowodowało naruszenie równowagi w bilansie energetycznym lub też całkowicie uniemożliwiło prawidłową współpracę między elementami składowymi lampy.
  2. Na rynku polskim spotyka się bardzo dużo lamp importowanych na ogół z Chin.Niestety takie lampy, nawet jeśli były skalkulowane pod względem bilansu energetycznego, są przeliczone na warunki klimatyczne panujące w Chinach. Zamontowanie takiej lampy w Polsce w zupełnie innych warunkach pracy (nasłonecznie, średnia prędkość wiatru, itp.) definitywnie skazuje inwestycję na porażkę i ciągłe problemy.
    Dziwnym zbiegiem okoliczności na większości lamp spotykanych Polsce nie ma żadnych tabliczek znamionowych.
    Czyżby producent lub dostawca wstydził się swojego produktu ???
  • Jeśli zależy nam wyłącznie na najniższej cenie bez szczegółowego określenia parametrów technicznych podzespołów lampy to z logicznego punku widzenia otrzymamy produkt o możliwie najgorszej jakości, czyli taki jaki w danej chwili ktoś ma do sprzedania, a nie taki jaki chcemy kupić. Znane nam są przypadki, gdzie w celu „oszczędności” w siłowniach wiatrowych montowane były stalowe tulejki zamiast łożysk lub owijano regulatory folią w celu zapewnienia ochrony przed wilgocią albo też w ogóle nie pomyślano o ochronie układów elektronicznych przed warunkami atmosferycznymi.

Takie iluzoryczne „oszczędności” pozwalają obniżyć cenę na etapie zakupu, ale z pewnością na etapie eksploatacji będą generować same problemy i oczywiście znacznie większe koszty związane z serwisem i naprawami. Jeśli na dodatek okaże się, że zamontowano podzespoły nieznanych na rynku polskim producentów lub takich, którzy znikną lub już zniknęli z rynku to zostaniemy pozbawieni możliwości dostępu do części zamiennych. Wtedy jedynym wyjściem będzie wymiana wszystkich podzespołów lampy.

Warto również wspomnieć tutaj o bezpieczeństwie produktu. Często zdarza się, że w zapytaniach o cenę Klienci podają maszty i fundamenty, które stosuje się wyłącznie do montażu samych opraw oświetleniowych. Lampa solarna lub hybrydowa posiada dodatkowe elementy (moduły fotowoltaiczne, siłownię wiatrową , itd.), które posiadają określone wymiary, wagę i powierzchnię na którą działają porywy wiatru. Znamy przypadki takich instalacji, gdzie lampy przewróciły się lub przekrzywiły ze względu na zbyt słaby maszt i zbyt mały fundament.

Lampa solarna lub hybrydowa jest produktem budowlanym i elementy konstrukcyjne (maszt, fundament) powinny być przeliczone zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami. Obliczenia powinny być wykonane przez osobę doświadczoną i uprawioną pod względem bezpieczeństwa związanego z powierzchnią i wagą systemu zasilania umieszonego na maszcie do konkretnej lokalizacji tj. z uwzględnieniem strefy wiatrowej oraz wysokości n.p.m. W przeciwnym razie narażamy się na katastrofę budowlaną.

  • Trzeba również zwrócić uwagę fakt, że parametry techniczne lamp podawane przez różnych dostawców są często danymi czysto marketingowymi i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poniżej podajemy kilka przykładów takich informacji:
  • "Lampa solarna - czas ładowania – 12 godzin w zimie."
    Natychmiast nasuwa się logiczne pytanie: w jaki sposób lampa będzie ładowana przez 12 godzin w zimie, skoro dzień trwa około 6 godzin, a na dodatek średnio w grudniu słońce świeci 1.5 godziny w ciągu dnia ze względu na często występujące zachmurzenie o tej porze roku ???
  • "Czas świecenia – do 12 godzin na dobę."
    Proszę zwrócić uwagę, że użyto słowa „do” a nie „minimum”. Oznacza to, że jeśli lampa będzie świecić np. 15 minut na dobę to i tak Klient nie może tego faktu reklamować.
  • często też podawane są parametry systemu zasilania i czas świecenia, które nawzajem się wykluczają jeśli chodzi o warunki klimatyczne Polski. Oznacza to, że system zasilania jest zbyt mały w odniesieniu do mocy oprawy oświetleniowej lub odwrotnie: moc oprawy oświetleniowej jest zbyt duża w odniesieniu do systemu zasilania.

Można to łatwo zweryfikować przy użyciu np. ogólnie dostępnego programu opartego na wieloletnich pomiarach w odniesieniu do konkretnej lokalizacji (miejscowości), a nawet konkretnego miejsca podając współrzędne GPS.
Program jest bezpłatny i dostępny na jednym z portali UE:http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php używając zakładki „Stand-alone PV” odnoszącej się do systemów autonomicznych z akumulatorami.

Można mnożyć przykłady parametrów technicznych lamp podawanych w zamówieniach publicznych które poddane weryfikacji przy użyciu np. powyższego programu okazują się całkowicie błędne. Na ogół wymagany system zasilania jest zbyt mały w odniesieniu do wymaganej mocy oprawy oświetleniowej, co później oczywiście skutkuje długimi przerwami w świeceniu lamp w okresie jesieni i zimy.

Równie często podawana jest autonomia lamp (działanie lampy zupełnie bez ładowania) na poziomie 5-7 dni. Wystarczy jednak przy pomocy zwykłego kalkulatora przeliczyć energię pobieraną przez oprawę oświetleniową w stosunku do pojemności znamionowej akumulatorów i wychodzą zupełnie inne wartości niż deklarowane – na ogół wyliczona autonomia wynosi 2-3 dni.

  • Oddzielny punkt należy poświecić małym siłowniom wiatrowym oferowanym na polskim rynku.

Oczywiście najtańsze są siłownie produkowane w Chinach według własnych „domowych” technologii. Na kartach katalogowych takich siłowni znajdziemy parametry pracy, które powinny nas wprowadzić w zachwyt. Szkoda tylko, że są to parametry nie znajdujące żadnego potwierdzenia w rzeczywistych warunkach pracy.

Przykład 2:
Doskonałym przykładem może być siłownia wiatrowa 3-łopatowa stosowana często przez różnych dostawców i importerów w lampach hybrydowych.

Producent tej siłowni wiatrowej najpierw podawał jej moc znamionową na poziomie 600W. W Polsce importerzy „zwiększyli sztucznie” jej moc znamionową do 750W. Po pewnym czasie producent wycofał się z tej deklaracji mocy i podawał nową wartość na poziomie 250W. Niestety na rynku polskim do tej pory ta siłownia oferowana jest jako siłownia 600W lub 750W.

Jak widać wystarczy, aby taka siłownia przekroczyła kilka granic, a jej parametry techniczne poprawiają się w „cudowny” sposób.
Jeśli projektujemy lampę hybrydową bazując na takich wątpliwych (oszukanych) parametrach podzespołów składowych to nawet mimo szczerych chęci nie uda się stworzyć produktu poprawnie działającego.

Siłownia wiatrowa 3-łopatowa z racji swojej konstrukcji posiada stosunkowo wysoką znamionową prędkość obrotową. Jeśli na dodatek jej łopaty wykonane są jako wąskie i cienkie to jej praca generuje bardzo nieprzyjemny świst. Przy montażu lamp z takimi siłowniami w pobliżu domów należy liczyć się z protestami mieszkańców i przekroczeniem dopuszczalnych norm hałasu w okresach nocnych. W Europie jest to niedopuszczalne.

 Projektowanie instalacji oraz wybór dostawcy.

Poniżej przedstawiamy elementarne zasady którymi według nas należy się kierować przy wyborze dostawcy jak również przy ewentualnym projektowaniu podzespołów składowych lampy, aby otrzymać produkt niezawodny i poprawnie działający w naszych warunkach klimatycznych.

Do poprawnego funkcjonowania lamp hybrydowych konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków:

 

  1. Poprawny projekt lampy.Poszczególne podzespoły lampy powinny być właściwie dobrane do warunków panujących w planowanych lokalizacjach oraz współpracy między sobą (nasłonecznienie, średnia prędkość wiatru, strefa wiatrowa, wysokość n.p.m.). Podzespoły powinny cechować się wysoką jakością oraz niezawodnością.Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie dodatniego bilansu energetycznego systemu w danych lokalizacjach (obliczenia). Wartość produkowanej energii przez system zasilania nie może być mniejsza niż energia zużywana przez oprawę LED. W przeciwnym razie w okresie jesieni i zimy lampy będą świecić z przerwami spowodowanymi brakiem energii w akumulatorach.

    Konfigurację techniczną i montaż lamp w miejscach częściowo zacienionych przez drzewa, budynki lub okoliczne wzgórza (szczególnie ważne w okresie jesieni i zimy, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem) najlepiej wcześniej uzgodnić z firmą lub biurem projektowym posiadającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i montażu lamp hybrydowych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zacienienie 3% powierzchni modułu powoduje utratę około 25% jego mocy.

  2. Regulator solarny z algorytmem MPPT.Warto również zwrócić uwagę na to, aby regulator solarny posiadał algorytm MPPT (nie PWM), umożliwiający znaczne zwiększenie ilości produkowanej energii przez moduły fotowoltaiczne (jesienią i zimą nawet o 30 – 40%) oraz zewnętrzny czujnik do pomiaru temperatury korpusu akumulatorów. Jest to bardzo ważne w celu poprawnego ładowania akumulatorów latem i zimą. Bez takiej funkcji akumulatory będą przeładowywane latem i niedoładowywane zimą co drastycznie skróci ich żywotność.Akumulatory powinny znajdować się jak najbliżej źródeł ładowania ( na szczycie masztu ), aby zmniejszyć do minimum straty energii w systemie. Zastosowanie regulatora solarnego MPPT pozwala na uzyskanie sprawności ładowania z modułów fotowoltaicznych na poziomie około 95%. Oznacza to, że 95% energii wyprodukowanej przez moduły w dobrze zaprojektowanym układzie może być dostarczone do akumulatorów.

  3. Konstrukcja.Główne elementy konstrukcyjne tj. słup i fundament, powinny posiadać wymagane certyfikaty wydane przez niezależną, notyfikowaną jednostkę certyfikującą oraz być przeliczone pod względem bezpieczeństwa do obciążeń związanych z wagą systemu i powierzchnią naporu wiatru do miejsca planowanej lokalizacji.
  4. Siłownia wiatrowa.

    Ze względu na niską, średnią prędkość wiatru na terenie około 90% powierzchni Polski siłownia wiatrowa powinna posiadać co najmniej 5-6 łopat oraz hamulec elektryczny i automatyczny system odstawiania od wiatru jako zabezpieczenie przed zbyt silnymi porywami. Siłownia posiadającą 6 łopat pozwala uzyskać znacznie więcej energii niż siłownia 3 łopatowa przy średnich prędkościach wiatru 3 – 7 m/s. Dodatkowo nie generuje praktycznie żadnego hałasu co jest bardzo ważne przy montażu lamp w pobliżu domów.
  5. Moduły fotowoltaiczne.

    Moduły fotowoltaiczne powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną zmniejszającą odbicia, ramę o grubości co najmniej 42mm w celu zapewnienia odpowiedniej sztywności konstrukcji oraz szkło najlepiej o grubości 4mm. W przeciwnym razie może dojść do wewnętrznych uszkodzeń cel modułów w trakcie np. naprężeń spowodowanych podmuchami wiatru które są niewidoczne gołym okiem, a znacznie obniżają ich sprawność. Zimą w niskich temperaturach napięcie na modułach jest znacznie wyższe niż latem dlatego też parametry regulatora solarnego powinny zapewnić poprawną współpracę regulatora z modułami w okresie zimy.Moduły powinny być zamontowane w taki sposób, aby żadna część konstrukcji nośnej (np. wysięgnik do wiatraka) nie zacieniała żadnej części modułów przez cały dzień podczas ruchu słońca nad horyzontem. W przeciwnym razie (np. zacienienie kilku cel w module) energia produkowana przez moduły będzie znacznie mniejsza ze względu na to, że cele w modułach posiadają połączenia szeregowo - równoległe.
  6. Komunikacja.

    Do celów obsługi serwisowej (zmiana ustawień, podgląd parametrów pracy, ewentualnych testów) bardzo przydatna jest bezprzewodowa komunikacja np. Bluetooth. Jeśli regulatory solarne wyposażone są w taki interfejs komunikacyjny i posiadają wewnętrzną pamięć to przy użyciu niewielkiego programu zainstalowanego na komputerze przenośnym można zdalnie wykonać test każdej lampy (np. włączenie w ciągu dnia), sprawdzić parametry działania systemu zasilania w chwili testu oraz odczytać wszystkie informacje historyczne do 10 lat wstecz. Taka komunikacja ma zasięg około 20m i pozwala na wykonanie okresowych testów np. z wnętrza samochodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
  7. Jakość materiałów.Wszystkie podzespoły lampy powinny pochodzić od renomowanych dostawców gwarantujących wysoką jakość, niezawodność oraz dostępność do ewentualnych części zamiennych w okresie pogwarancyjnym. Niska jakość podzespołów przełoży się na niższą cenę na etapie zakupu, ale spowoduje liczne problemy i drastycznie zwiększy koszty eksploatacji po okresie gwarancyjnym.
  8. Akumulatory.W lampach powinny być zastosowane akumulatory żelowe głębokiego rozładowania, a nie znacznie tańsze akumulatory AGM. Żywotność akumulatorów żelowych zależy przede wszystkim od cyklicznych dobowych poziomów rozładowania. Właściwe zaprojektowana lampa hybrydowa posiada akumulatory żelowe głębokiego rozładowania dobrane w taki sposób, aby cykliczne dobowe rozładowanie spowodowane świeceniem oprawy LED w okresie jesieni i zimy (około 16 godz. świecenia) nie było większe niż 15% wartości pojemności znamionowej akumulatorów. Ważne jest także wykorzystanie zewnętrznego czujnika temperatury do uwzględnienia kompensacji temperaturowej ładowania.  Zapewni to maksymalne wydłużenie żywotności. Przy błędnie dobranych parametrach lampy np. moc oprawy zbyt duża w odniesieniu do systemu zasilania, akumulatory będą cyklicznie znacznie bardziej rozładowywane co drastycznie skróci ich żywotność.
  9. Oprawa oświetleniowa.

    Ostatnim punktem jest samo źródło światła. Wybór właściwej oprawy oświetleniowej jest niezwykle ważny. Naszym zdaniem dobra oprawa powinna spełniać następujące kryteria:

    • oprawa typu LED (oprawy sodowe to w tej chwili już przestarzała i mało wydajna technologia),
    • produkt od sprawdzonego producenta (najlepiej europejskiego),
    • z gwarancją na co najmniej 5 lat,
    • z zasilaczem LED bez kondensatorów elektrolitycznych,
    • z żywotnością co najmniej 60 000 godzin,
    • z wydajnością diod LED: co najmniej 133 lm / W,
    • zasilacz LED z zabezpieczeniem napięciowym, zwarciowym , przeciążeniowym i ciągłą kontrolą temperatury diod LED,
    • oprawa wykonana w III klasie ochronności (SELV),
    • oprawa wyposażona w płaską, hartowaną szybę o grubości co najmniej 4mm.

    Wszystkie powyższe punkty mają istotny i znaczący wpływ na poprawne funkcjonowanie lamp solarnych i hybrydowych.

Podsumowanie części pierwszej:Podsumowując powyższe rozważania można dojść do wniosku, że lampy solarne i hybrydowe mogą poprawnie działać w polskich warunkach. Właściwe działanie zależy głównie od poprawności obliczeń projektowych, podzespołów uwzględniających warunki w planowanym miejscu montażu, minimalizacji strat energii w systemie, staranności montażu, wysokiej jakości komponentów oraz poprawne dopasowanie wszystkich podzespołów systemu, które będą utrzymywały swoje parametry znamionowe przez długi okres czasu.
Linki do artykułów opisujących systemy oświetlenia, które są źle zaprojektowane lub w których zastosowane są tanie komponenty o bardzo słabej jakości.

 Link 1  Link 4  Link 7
 Link 2  Link 5
 Link 3  Link 6

Poniżej przedstawiamy zaobserwowane, przykładowe błędy konstrukcyjne lamp pochodzących od innych dostawców.

1.Słup wykonany w „garażu” bez wewnętrznego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Regulator elektroniczny bez żadnej ochrony przed wilgocią wstawiony do wnęki słupa.

Brak elementarnej estetyki połączeń elektrycznych.

 

2.Lampa uległa przekrzywieniu i zagraża otoczeniu.Maszt i fundament prawdopodobnie w ogóle nie przeliczony do obciążeń wynikających z zamontowanego systemu. Wspornik siłowni wiatrowej umieszczony centralnie między modułami co będzie powodować zacienienie modułów w godzinach porannych i popołudniowych.

Wykonanie masztu w postaci łączenia kilku części powoduje brak sztywności całej konstrukcji i wyraźne wykrzywianie się masztu.

 

3.Bardzo zła jakość zastosowanej ochrony antykorozyjnej słupa (ocynk).

 

4.Jakość zastosowanych połączeń elektrycznych z pewnością gwarantuje szybką awarię.

 

5.Problemy z montażem akumulatorów w ziemi. Na skutek nieszczelności akumulator został zalany wodą i uległ uszkodzeniu.Należy pamiętać o tym, że wcześniej czy później akumulatory trzeba będzie wymienić co przy takim montażu oznacza konieczność ich odkopania (rozkopania terenu wokół słupa), otwarcia skrzynki a później ponownego uszczelnienia.

Oczywiście nie ma tutaj również możliwości normalnej konserwacji zacisków akumulatora ze względu na brak dostępu.

6.Zabezpieczenie regulatora elektronicznego przed wilgocią przy pomocy folii. Trzeba liczyć się możliwością szybkiej awarii ze względu na co najmniej wątpliwej jakości ochronę.

7.Zacienienie lewego modułu przez wspornik siłowni wiatrowej spowoduje znaczne ograniczenie energii dostarczanej do akumulatorów.Ogólnie: zacienienie 3% powierzchni modułu powoduje utratę 25% jego mocy.

W godzinach popołudniowych zacieniany będzie prawy moduł.

8.Pęknięcia spawów u podstawy masztu stanowią poważne zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w pobliżu.Prawdopodobnie konstrukcja masztu nie była przeliczona do obciążeń systemem hybrydowym lub obliczenia były obarczone błędem.

 

9.Montaż akumulatorów u podstawy masztu w stalowej szafce bez wentylacji.Wysoka temperatura wewnątrz takiego „piekarnika” w okresie lata skróci drastycznie żywotność akumulatorów.

Akumulatory są bezpośrednio narażone na kradzież.

10.Montaż akumulatorów w połowie wysokości masztu w stalowej szafce bez wentylacji.Podobnie jak poprzednio wysoka temperatura wewnątrz takiego „piekarnika” w okresie lata skróci drastycznie żywotność akumulatorów.

Wspornik siłowni wiatrowej umieszczony centralnie między modułami powoduje ich zacienienie.

Wysięgnik oprawy oświetleniowej bez możliwości obrotu wokół osi słupa uniemożliwia precyzyjne ukierunkowanie oświetlenia.

11.Montaż akumulatorów na szczycie masztu w stalowej szafce bez wentylacji.Wysoka temperatura wewnątrz takiego „piekarnika” w okresie lata skróci drastycznie żywotność akumulatorów.

Wspornik siłowni wiatrowej umieszczony centralnie między modułami powoduje ich zacienienie.

Wysięgnik oprawy oświetleniowej bez możliwości obrotu wokół osi słupa uniemożliwia precyzyjne ukierunkowanie oświetlenia.

12.Okoliczne drzewa zacieniają moduły i praktycznie uniemożliwiają pracę siłowni wiatrowej która w tym wypadku zdaje się być wyłącznie dekoracją.Zbyt słaba konstrukcja nośna modułów powoduje opadanie jednego modułu w stosunku do słupa i drugiego modułu.

13.Wspornik siłowni wiatrowej umieszczony centralnie między modułami powoduje ich zacienienie.Wysięgnik oprawy oświetleniowej bez możliwości obrotu wokół osi słupa uniemożliwia precyzyjne ukierunkowanie oświetlenia.

Zbyt słaba konstrukcja nośna modułów powoduje opadanie jednego modułu w stosunku do słupa i drugiego modułu.

14.Lampa uległa przekrzywieniu i zagraża otoczeniu.Maszt i fundament prawdopodobnie w ogóle nie przeliczony do obciążeń wynikających z zamontowanego systemu.

Wspornik siłowni wiatrowej umieszczony centralnie między modułami co będzie powodowało zacienienie modułów w godzinach porannych i popołudniowych.

Wykonanie masztu w postaci łączenia kilku części powoduj brak sztywności całej konstrukcji i wyraźne wykrzywianie się masztu.

 

15.Wspornik siłowni wiatrowej umieszczony centralnie między modułami i powoduje ich zacienienie.Wysięgnik oprawy oświetleniowej bez możliwości obrotu wokół osi słupa uniemożliwia precyzyjne ukierunkowanie oświetlenia.

Wykonanie masztu w postaci łączenia kilku części powoduje brak sztywności całej konstrukcji i wyraźne wykrzywianie się masztu

 

Jeżeli szukasz fachowej i odpowiedzialnej firmy to zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
biuro@rms.com.pl
tel. 17 745 25 84