Słoneczne systemy zasilania budowane są na bazie modułów fotowoltaicznych – urządzeń, które przetwarzają światło słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną. Dzięki swej modułowej budowie, mogą one produkować energię zarówno na potrzeby małych urządzeń lub obiektów, jak również na potrzeby energetyki zawodowej i sprzedaży energii do sieci. Oferujemy krzemowe moduły fotowoltaiczne o mocach od 20 – 300 W (jako pojedynczy moduł). Gwarancja na sprawność 80% - 20 lat. Najczęściej spotykane zastosowania modułów fotowoltaicznych to:
SERIA LA: |
|
SERIA AIT:
|
Systemy fotowoltaiczne / Elektrownie słoneczne
Aby korzystać z energii wytwarzanej w modułach fotowoltaicznych, konieczne jest ich połączenie z innymi urządzeniami, czyli zbudowanie kompletnego systemu fotowoltaicznego. Często stosowaną konfiguracją systemu fotowoltaicznego jest układ w którym energia uzyskana z panelu zostaje magazynowana w akumulatorach. Do stworzenia takiego układu poza panelem słonecznym stosuje się następujące elementy:
Regulatory ładowania - czuwają nad procesem ładowania akumulatorów. Neutralizują niebezpieczeństwo przeładowania jak i całkowitego rozładowania akumulatora. Występują w instalacjach autonomicznych, niezależnie od tego czy produkowany prąd jest prądem stałym (DC) czy też przemiennym (AC).
Akumulatory – stanowią „bufor prądu”. Dzięki nim można korzystać z wychwyconej energii także w chwili gdy nie jest ona produkowana przez moduły (np. noc) Są również swoistym zbiornikiem magazynowym, w którym przechowuje się prąd wyprodukowany na zapas z myślą o dniach pochmurnych, kiedy produkcja prądu jest mniejsza. Ich ilość i pojemność jest zależna od rodzaju instalacji oraz ilości dni na które potrzebna jest rezerwa. Występują w instalacjach autonomicznych, niezależnie od tego czy produkowany prąd jest prądem stałym (DC) czy też przemiennym (AC).
Przetwornice – są istotne wtedy, gdy odbiorniki wymagają prądu zmiennego (w bateriach jest produkowany prąd stały – DC). Pozwalają na przekształcenie prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Występuje w instalacjach autonomicznych, w przypadku jeśli potrzebny jest dostęp do prądu przemiennego (AC).
Schemat ideowy instalacji z bateriami fotowoltaicznymi
1. Moduł(y) fotowoltaiczny(e)
2. Regulator ładowania akumulatora(ów)
3. Akumulator(y) żelowy(e) o poj. zależnej od mocy baterii
4. Potencjalne odbiorniki na napięcie 12, 24 lub 48 VDC (zależnie od mocy baterii)
5. Inverter 12, 24 lub 48 VDC / 230 VAC (50 Hz) (zależnie od mocy baterii)
6. Odbiorniki na napięcie 230 VAC 50 Hz (zależnie od mocy baterii)
Schemat ideowy układu hybrydowego
- Generator wiatrowy
- Moduł fotowoltaiczny lub zestaw paneli
- Regulator ładowania
- Akumulator(y) żelowy(e)
- Potencjalne odbiorniki na prąd stały
- Inverter
- Potencjalne odbiorniki na prąd zmienny